Informacje‎ > ‎

Aktualności

Nowy rozkład zajęć

opublikowane: 28 kwi 2017, 00:10 przez Robert Świder

  obowiązujący od 8 maja 2017 r. jest dostępny na stronie internetowej. Proszę się z nim zapoznać.

DZIEŃ OTWARTY w IV LO

opublikowane: 26 kwi 2017, 20:40 przez Robert Świder   [ zaktualizowane 27 kwi 2017, 05:15 ]

http://www.lo4.resman.pl/galeria/galerie/2016_17/2017_dzien_otwarty/index.php
 24 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Mamy nadzieję, że to co zobaczyliście i usłyszeliście daje Wam możliwość podjęcia właściwej decyzji o wyborze nowej szkoły. Pokazaliśmy się Wam od tej bardziej rozrywkowej i artystycznej strony (występy teatralne, pokaz zumby czy blok operacyjny), ale mogliście też zasięgnąć informacji o profilach od osób oprowadzających. W naszych klasopracowniach można było zobaczyć różne pokazy np. z chemii lub fizyki i porozmawiać z naszymi uczniami i nauczycielami.

  Zobaczyliście, jakie korzyści daje nauka języków obcych w naszej szkole: wysokie wyniki matur czy możliwość wymian międzynarodowych i wyjazdów zagranicznych.

  Ten dzień miał również duże znaczenie dla nas: spędziliśmy go inaczej niż zwykle. IV LO „Rzeszowski Kopernik” od lat zajmuje wysokie miejsca w rankingu najlepszych liceów w Polsce. Na te sukcesy składa się ciężka i systematyczna praca uczniów i naszych nauczycieli. Wynikiem czego jest fakt, że po raz siódmy otrzymaliśmy tytuł „Srebrnej Szkoły”.

  Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły tworzą przyjazną atmosferę sprzyjającą zarówno nauce jak i rozwojowi wszelkich zainteresowań. Jeśli chcesz stać się członkiem tej kopernikowskiej społeczności, dołącz do nas we wrześniu.

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Dnia Otwartego w galerii.

Konkurs „Mikołajek” rozstrzygnięty

opublikowane: 23 kwi 2017, 06:44 przez Robert Świder

 Miło nam poinformować, że w konkursie ze znajomości filmów „Mikołajek” i „Wakacje Mikołajka” najlepsze wyniki osiągnęli: Róża Rak - Gimnazjum Sióstr Prezentek, Anna Cisło- Gimnazjum w Raniżowie, Dominik Kocój - Gimnazjum Sióstr Prezentek, Franciszek Stęga – Gimnazjum nr 9, Aniela Kisała – Gimnazjum nr 8, Karolina Bukała, Gimnazjum nr 9.

 Po odbiór nagród zapraszamy 24.04.2017 o godz. 14.00, sala  35/36. Konkurs jest organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego Prof-Europe.

 Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie!!!

III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych

opublikowane: 20 kwi 2017, 00:34 przez Robert Świder

 
Z przyjemnością informujemy,że uczeń naszej szkoły Rafał Argasiński z klasy 1d zajął I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Hiszpanii, który odbył się 29 marca w III LO w Rzeszowie. II miejsce zajęła uczennica klasy 1e Kinga Kwoka.
Serdecznie gratulujemy!

Ogólnopolski Konkurs Administrowania Siecią Komputerową „Firma w Opałach”

opublikowane: 19 kwi 2017, 06:06 przez Robert Świder

  Chcesz sprawdzić się w łamaniu zabezpieczeń sieci komputerowej? Uważasz, że informatyka jest Twoją pasją? Mamy dla Ciebie ciekawą propozycję i wyzwanie – Ogólnopolski Konkurs Administrowania Siecią KomputerowąFirma w opałach” organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie pod patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna.

 W dniach od 8 do 12 maja 2017 roku ochotnicy z całej Polski zmierzą się z postawionym w tym celu systemem bezpieczeństwa fikcyjnej firmy, wcielając się w rolę podstępnego włamywacza. Zadania zostały  podzielone na trzy etapy. Po wykonaniu każdego z nich uczestnik melduje wykonanie zadań zgodnie z przekazaną po rejestracji instrukcją. Po pozytywnej ocenie wykonania zadań uczestnik uzyskuje prawo do zadań z kolejnego etapu. Zakończenie ostatniego etapu oznacza skończenie konkursu dla uczestnika. Oczywiście, konkurs rozgrywany jest online. Nie musisz się ruszać, wystarczy, że ruszysz szare komórki! Osoby chętne dostaną dostęp do zadań konkursowych znajdujących się na stronie https://csi.informatics.jaworzno.pl/, a do ich wykonania niezbędna jest tylko wiedza z zakresu administracji sieciami komputerowymi i zarządzania usługami sieciowymi.

  Celem konkursu jest przede wszystkim rozbudzenie zainteresowań informatycznych wśród młodych ludzi oraz rozwijanie ich kreatywności i nieszablonowego myślenia, poza tym popularyzacja zarządzania sieciami komputerowymi, jak i propagowanie pracy w środowisku Open Source.

  Zainteresowany?

  Uczeń do konkursu zgłasza się pośrednio przez opiekuna naukowego (nauczyciel; rodzic). Osoba, która będzie zgłaszać uczestnika musi wysłać formularz zgłoszenia dostępny pod adresem http://1lo.jaworzno.pl/wp/?page_id=1204 w terminie do 30 kwietnia 2017 roku, następnie przejmuje zgodę od rodziców/prawnych opiekunów na udział ucznia w konkursie i przechowuje ją do wglądu dla Organizatorów Konkursu. Regulamin konkursu dostępny w załączniku oraz na stronie http://1lo.jaworzno.pl/wp/?page_id=1207.

  Bez wątpliwości atutem konkursu jest możliwość uczestnictwa dowolnej liczby uczniów z danej szkoły, dzięki czemu wykazać się będą mogły szkoły o profilu informatycznym. Kolejnym mocnym punktem jest system oceny pracy, 70% punktacji ogólnej zarezerwowane jest dla poprawnego wykonania wszystkich zadań, zaś 30% przypada na ocenę kreatywności oraz pomysłowości w rozwiązywaniu problemów. Uczestnicy będą zgłaszać wykonanie zadania na liście rankingowej, gdzie automatycznie zostanie zaktualizowana liczba zdobytych punktów. Lista z laureatami zostanie opublikowana na stronie http://1lo.jaworzno.pl/. 3 laureatów z największą liczbą punktów otrzyma certyfikat „Administratora Sieci” oraz liczne nagrody rzeczowe, których rozdanie odbędzie się w 8 czerwca o godzinie 11:00 w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

  Ogólnopolski Konkurs Administrowania Siecią Komputerową „Firma w Opałach” jest smakowitym kąskiem dla osób czujących się pewnie w dziedzinie zarządzania siecią oraz tych, którzy dopiero się uczą i chcą sprawdzić swoje umiejętności. W rywalizacji wymagamy zaangażowania od uczestników, zaś my oferujemy doskonałą organizację, zaplecze techniczne, sprawiedliwą ocenę prac i wyśmienite nagrody.

Kino Młodego Konesera

opublikowane: 18 kwi 2017, 22:57 przez Kamil Malik

Najbliższe wyjście do kina Helios przy al. Powstańców Warszawy w ramach Projektu Szkolnej Edukacji Filmowej Kino Młodego Konesera odbędzie się 28 kwietnia (tj. piątek) na godz. 12:30.

Wyjście po 4 godz. lekcyjnej, tj. 11:55.

Spotykamy się na miejscu: Helios przy al. Powstańców Warszawy.

Tym razem obejrzymy film pt. „PRZEŁĘCZ OCALONYCH”.

OPIS FILMU: Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera.

- czas trwania filmu: 135 minut + prelekcja przed filmem + dyskusja po filmie

- gatunek: biograficzny, dramat, wojenny

- produkcja: Australia, USA

Projekt Szkolnej Edukacji Filmowej "Kino Młodego Konesera" koordynuje p. Dominik Nykiel.

Stypendia dla klas III

opublikowane: 17 kwi 2017, 22:16 przez Robert Świder   [ zaktualizowane 17 kwi 2017, 22:17 ]

  Uczniowie klas III zainteresowane poniżej wymienionymi stypendiami powinny zapoznać się z zasadami i wymogami na ich otrzymanie. 

Sukces naszych matematyków w konkursie międzynarodowym

opublikowane: 13 kwi 2017, 13:00 przez Kamil Malik   [ zaktualizowane 14 kwi 2017, 06:42 ]

Wielki sukces drużyny IV LO w Międzynarodowych Drużynowych Zawodach Matematycznych Náboj 2017.
 
Náboj odbywa się równocześnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu, Budapeszcie, Veszprém i Edynburgu w dwóch kategoriach: Junior i Senior.

7 kwietnia 2017 r. o tej samej godzinie (11.30) do konkursu przystąpiło 450 drużyn juniorskich z 7 krajów europejskich, w tym 126 drużyn z Polski. W czasie 2 godzin drużyny miały rozwiązać jak największą liczbę zadań z różnych działów matematyki. Wzrastający poziom trudności powoduje, że zadania są adekwatne zarówno dla uczniów niedoświadczonych
w konkursach matematycznych, jak i finalistów czy laureatów Olimpiady Matematycznej.


W każdym z tych miast tworzony jest lokalny ranking drużyn.
Uczniowie również mogą porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym.

Drużyna IV LO, w składzie: Aleksander Kędziora (1a), Mateusz Startek (1e), Adam Wątroba (1h), Jakub Zakonek (1h),
Patryk Barłowski (1h), zajęła w kategorii Juniorzy:

   2. miejsce w turnieju w Krakowie
(ranking lokalny),
   8. miejsce w Polsce (ranking krajowy),
  16. miejsce w Europie
(ranking międzynarodowy).
  
  
Gratulujemy!

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej zawodów
Náboj 2017.

Klub Wielbicieli Opery Lwowskiej

opublikowane: 12 kwi 2017, 11:18 przez Magdalena Świdrak

23 marca 2017 roku odbyła się wycieczka do Lwowa organizowana przez prof. Małgorzatę Żabińską-Osowy, w której wzięła udział klasa IIF oraz kilka osób z klas pierwszych. Wyjazd z Rzeszowa nastąpił o godzinie szóstej, na miejsce uczniowie dojechali w południe. Pierwszym celem wycieczki był Cmentarz Łyczakowski, gdzie zobaczyli m.in. grób Marii Konopnickiej oraz część zwaną Cmentarzem Orląt Lwowskich i usłyszeli fragment historii dzięki obecnemu tam przewodnikowi. Uczniowie otrzymali również czas wolny w centrum Lwowa kiedy mogli w grupkach pozwiedzać miasto, zjeść coś oraz kupić pamiątki. Następnym, głównym punktem był spektakl pt. "Wesele Figara" w Lwowskiej Operze. Przy muzyce na żywo oraz śpiewie aktorów uczniowie mogli oddać się sztuce i wczuć się w burzliwą historie miłości Figaro i Zuzanny. Po dwugodzinnym spektaklu oddzielonym piętnastominutową przerwą wycieczka wróciła do Rzeszowa.

Teneryfa 16-23 marca 2017

opublikowane: 12 kwi 2017, 00:12 przez Robert Świder

  W dniu 16 marca 2017 roku o godzinie 4.30, 39 osób razem z Panią Dyrektor- Danutą Stępień, Panią Profesor- Elżbietą Nowak i Profesorem Luis’em Delgado Conde wyruszyliśmy na podbój gorących Wysp Kanaryjskich. Wycieczkę rozpoczęliśmy w cudownych humorach, które towarzyszyły nam w każdym ze spędzonych tam dni. Wylot z lotniska w Krakowie- Balicach zaplanowany był na godzinę 8.20 i zgodnie z planem kilka minut później znajdowaliśmy się kilka kilometrów nad ziemią. Po kilku godzinach męczącego lotu dolecieliśmy na słoneczną Teneryfę. W trakcie pobytu mieliśmy wiele okazji by dokładnie zwiedzić stolicę tej niezwykle malowniczej wyspy- Santa Cruz de Tenerife. Jak się okazało już po pierwszym dniu nie było tam miejsca, które okazało by się nam obce. Wraz z kolejnymi dniami eksplorowaliśmy nowe zakątki wyspy. W planach mieliśmy zdobycie najwyższego ze szczytów Hiszpanii- Pico del Teide, lecz niesprzyjające warunki pogodowe (-2°C!!!) zmusiły nas do zmiany zamiarów. W zamian za to popołudnie spędziliśmy w miasteczku San Cristóbal de La Laguna. Kolejne dni były równie pełne wrażeń co dwa pierwsze. Nie mogłabym nie wspomnieć o wypadzie do Loro Parque. Niezwykłe pokazy zwierząt na długo zostaną z nami, a w szczególności bardzo mokry pokaz orek, który nie pozostawił na nas suchej nitki (i to dosłownie). Malownicze miasteczko- Puerto de la Cruz równie nie pozwoli nam o sobie szybko zapomnieć.

 Po tych kilku ekscytujących dniach nadszedł czas na chwilę spokoju i relaksu na jednej z wielu cudownych plaż, na Las Teresitas. Słońce  było tak bardzo jadowite, że niektórzy z nas dalej borykają się ze schodzącą skórą z dekoltów czy pleców. Ale jak każdemu z nas dobrze wiadomo, wszystko co dobre kiedyś się kończy. No i w końcu nadszedł 23 marca, czwartek, dzień powrotu do szarej rzeczywistości. Ze smutnymi wyrazami twarzy wsiedliśmy do autobusu, który miał zawieźć nas na lotnisko, a ze łzami w oczach weszliśmy na pokład samolotu, który miał zabrać nas do Polski. Wszyscy jednogłośnie uważamy, że ten wyjazd był bardzo udany. Wycieczka okazała się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też bardzo dobrą lekcją historii, geografii i kultury. W ciągu tych kilku dniu mogliśmy sprawdzić na jakim poziomie są nasze języki obce i jak wiele pracy przed nami. Wyjazd umożliwił również zawiązanie znajomości, które (mam nadzieję) w przyszłości będą owocować bardzo dobrymi kontaktami.
Bardzo dziękujemy kadrze, która podjęła tak wielkie wyzwanie i zgodziła się przygotować dla nas całą wycieczkę. A w szczególności  Panu Profesorowi Delgado, który okazał się niezastąpiony w swoim fachu.

Julia Kozicka kl.1B

1-10 of 698