Informacje‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

22 listopada (niedziela) "Jezioro łabędzie" balet - wyjazd do Lwowa

opublikowane: 11 lis 2015, 13:03 przez Helena Jezierska   [ zaktualizowane 11 lis 2015, 22:41 przez Robert Świder ]
http://opera.lviv.ua/pl/
12 listopada
 2015 osoby chętne na wyjazd do Lwowa na balet pt.: "Jezioro łabędzie" proszone o przyjście na dużej przerwie (godzina 10.50 ) do sali nr 2.
Organizatorzy wyjazdu p .H. Jezierska i p. M. Żabińska - Osowy

P.Czajkowski

Jezioro łabędzie

Balet v 3 aktach

STRESZCZENIE


 

Nied
ale ko jeziora w starym zamku mieszkają księżna i jej syn Zy gfryd -marzycielski i romantyczny młodzieniec. Pewnego dnia bawiąc się na festynie z przyjaciółmi Zygfryd widzi stadko przelatujących łabędzi. Ogarnięty niejasnymi marzeniami obudzonymi przez te dumne ptaki Zygfryd śpieszy za nimi.
Nad brzegiem jeziora książę spotyka biały
ch łabędzi - młodych dziewcząt, które zły czarownik Rotbart zamienił w łabędzie. Przy świetle księżyca pojawiają się zaklęte dziewczyny. Wśród nich jest Odetta, której piękność oczarowuje młodego księcia. Zygfryd i Odetta zakochują się w sobie. Dziewczyna wyjawia Zygfrydowi tajemnicę złego zaklęcia: przełamać je może tylko szczera miłość człowieka, który pokocha Odettę, poprzysięgnie wierność i dotrzyma słowa, ratując w ten sposób swoją ukochaną i wszystkie dziewczyny. Zły czarownik widzi to i zamyśla zmusić księcia do złamania przysięgi.

W czasie balu zorganizowanym przez księżną Zygfryd ma wybrać narzeczoną. Wśród gości znajduje się Rotbart w ludzkiej postaci. Przywiódł ze sobą Czarn
ego łabędzia - podstępną Odylię łudząco podobną do Odetty. Zygfryd pada ofiarą podstępu i wybiera Odylię. Rotbart triumfuje: książę złamał przysięgę wierności Odetcie. Jednak Zygfryd pojmuje swoją pomyłkę i śpieszy nad brzeg jeziora.
Brzeg jeziora łabędziego. Poc hmurna niespokojna noc. Przybita nieszczęściem Odetta opowiada koleżankom o zdradzie Zygfryda. Nadzieje na przełamanie zaklęcia okazuj ą się płonne.
Pojawia się Zygfryd. Błaga Odettę o wybaczenie: na balu w zamku to ją widział w osobie Odylli, to jej wyznawał miłość. Rozwścieklony czarny ptak Rotbart usiłuj e rozłączyć Odettę i Zygfryda.
Lecz nic nie może pokonać czystej miłości. Zwyciężony jej potęgą Rotbart pada martwy.Comments