Informacje‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

IV LO partnerem Watch Docs

opublikowane: 23 paź 2014, 08:55 przez Robert Świder   [ zaktualizowane 23 paź 2014, 09:25 ]
IV Liceum Ogólnokształcące jest partnerem lokalnym rozpoczynającego się dzisiaj 12. Objazdowego Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka Watch Docs. Projekcje prawie dwudziestu filmów dokumentalnych odbędą się w czwartek i piątek, 23 i 24 października 2014 roku, w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie (ul. Cegielniana 14). Dokumenty można będzie także oglądać w sobotę (25 października) w rzeszowskim WDK oraz w niedzielę (26 października) w kościele Dominikanów. Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

 
Filmy pokazywane podczas festiwalu to produkcje biorące udział w konkursie filmów o prawach człowieka na 13. Międzynarodowym Festiwalu Watch Docs w Warszawie. W Wyższej Szkole Prawa i Administracji można będzie zobaczyć m.in.: Za kratami nie nosimy burek (najlepszy film 13. Watch Docs), Jak zbudować państwo (specjalne wyróżnienie na 13. Watch Docs), a także Strefę bezpieczeństwa: pola śmierci Sri Lanki (nagroda publiczności na 13. Watch Docs). 
 
Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest w Rzeszowie od 2007 roku przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. IV Liceum Ogólnokształcące rokrocznie jest partnerem lokalnym festiwalu, a uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcjach filmów i imprezach towarzyszących festiwalowi: wykładach na temat praw człowieka, konkursie wiedzy o prawach człowieka, warsztatach antydyskryminacyjnych i spotkaniach z działaczami organizacji pozarządowych. 
 
Festiwal w Rzeszowie jest największym objazdowym festiwalem Watch Docs organizowanym w Polsce. Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Podkarpacia, szczególnie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która traktuje projekcje jako ciekawe lekcje wiedzy o społeczeństwie. Rokrocznie w festiwalu bierze udział ok. 4 tysięcy widzów. Imprezy towarzyszące, takie jak: konkurs wiedzy o prawach człowieka czy prelekcje i warsztaty nt. praw człowieka, dają uczestnikom możliwość zapoznania się z tematyką praw człowieka oraz zachęcają do podjęcia działalności prospołecznej.
 
Koordynatorem objazdowego festiwalu w Rzeszowie jest Marek Styś, nauczyciel języka polskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym.
Comments