Informacje‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

Spotkanie z Operą Lwowską w listopadzie

opublikowane: 3 lis 2015, 02:54 przez Helena Jezierska   [ zaktualizowane 3 lis 2015, 05:06 przez Robert Świder ]
Serdecznie zapraszamy na najbliższy spektakl :

21XI (sobota)  o 18.00 – „Traviata”-  opera

Uczestnicy są zobowiązani do posiadania ważnego paszportu uprawniającego do przekraczania granicy z Ukrainą.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z mgr Helena Jezierska – sala nr 22 lub mgr Małgorzata Żabińska-Osowy – sala nr 2

Zaliczka - 50 złotych

G.Verdi
libretto: F-M.Piave

Traviata

Operа w 4 aktach
Mova: w jezyku oryginalu

 Akt 1.

Połowa XIX wieku. Paryż. Jesień. Kurtyzana Violetta Valery urządza w swoim salonie przyjęcie. Jej przedstawiają młodzieńca, który niedawno przyjechał do Paryżu z prowincji. Wydaje się, że Alfredo Germont jest bardziej czujny, niż jej protektor baron Douphol. On intonuje toast na cześć władającej światem miłości. Pozostając z Violetta sam na sam, Alfredo oświadcza się jej. Stara się ją przekonać, by zmieniła tryb życia. Ona jednak oświadcza, że nie zdolna do miłości (duet „Un di, felice, eterea"), dając jemu kwiat kamelii, który Alfredo musi oddać gdy ten uschnie. Goście się rozchodzą. Violetta jest prawie gotowa przyjąć uczucia młodzieńca, jednak stara się odrzucić nowe emocje i przekonać siebie, że dobra materialne są jej bliższe.

 

Akt 2.

Styczeń. Alfred i Violetta żyją w willi pod miastem. Afredo przypadkiem dowieduje się, że jego ukochana w tajemnicy sprzedaje swoje mienie, aby zapewnić ich dostatek. Zawstydzony, on wraca do Paryżu, mając nadzieję poprawić stan finansowy. Podczas jego nieobecności Violette odwiedza ojciec Alfredo - Giorgio Germont, który uważa, że kurtyzana naraża reputację jego syna. Oświadcza, że narzeczony jego córki (siostry Alfredo) grozi zerwać zaręczyny, jeśli Alfredo nie rzuci Violetty. Dlatego Giorgio Germont wymaga od Violetty zerwać stosunki z jego synem. Violetta wie, że choruje na gruźlicę i niedługo umrze, dlatego się zgadza. Wyjeżdża, pozostawiając Alfredowi pożegnalny list. Alfredo najpierw myśli, że rzuciła go z powodu pieniędzy, jednak z listu dowiaduje się, że Violetta postanowiła prowadzić dawny tryb życia. Giorgio Germont błaga syna wrócić do domu, leczon się nie zgadza. Nieoczekiwanie znajduje zaproszenie na bal od przyjaciółki Violetty Flory Bervoix. Alfredo spieszy do Flory, aby zemścić się za zdradę.

 

Akt 3.

Bal maskowy w pałacu Flory. Violetta u boku barona Douphol, smutna z powodu zerwania z ukochanym. Wśród przebranych gości także Alfredo, który zasiada do gry w karty. Szczęście mu sprzyja. Alfredo szuka sprzeczki z baronem. Gdy goście wychodzą do innej Sali, Violetta prosi Alfredo o opuszczenie balu, obawiając się o jego życie. Godzi się opuścić bal tylko gdy ona pójdzie z nim. Violetta odmawia, oświadcza że kocha Douphola. Zazdrosny Alfredo zbiera wszytkich gości w Sali i obrzuca Violette obelgami, ciska jej pod nogi wygrane pieniądze jako zapłatę za miłość. Violetta mdleje. Giorgio Germont czyni synu wyrzuty za jego zachowanie. Douphol wzywa Alfreda na pojedynek. Violetta jest przygnębiona, ponieważ nie może powiedzieć Alfredowi prawdy.

 

Akt 4.

Luty. Stan Violettyznacznie się pogorszył, ona zleca rozdać wszystkie pieniądze ubogim. Giorgio Germont pisze w liście, że pod czas pojedynku jego syn zranił barona. Z tego powodu był zmuszony na jakiś czas wyjechać za granicę, ale wkrótce wraca. Starszy Germont przyznał się do tego, że to on zmusił Violette rzucić Alfreda. Przez otwarte okna słychać pieśni karnawału w Paryżu. Niespodziewanie przyjeżdża Alfredo. Szczęśliwi zakochani snują plany na przyszłość, gdy Violetta nagle opada z sił. Alfredo przysięga jej miłość, a ona daje jemu medalion, który powinna będzie nosić przyszła narzeczona Alfreda. Violetta umiera w ramionach ukochanego.


Comments