Informacje‎ > ‎Aktualności‎ > ‎

Wycieczka do Lwowa

opublikowane: 13 kwi 2016, 00:07 przez Robert Świder   [ zaktualizowane 18 kwi 2016, 23:26 ]

 10 kwietnia 2016

 5 nad ranem ... a my już jedziemy do Lwowa. Do naszych celów należą między innymi: Teatr Opery i Baletu oraz dwa cmentarze: Łyczakowski i Orląt Lwowskich.

        Cmentarz Łyczakowski należący do najbardziej znanych cmentarzy Lwowa i jednego z najpiękniejszych polskich cmentarzy, położony we wschodniej części miasta na malowniczych  wzgórzach. Miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki, polityki - pułkownika Juliana Konstantego Ordona, malarza Artura Grottgera, pisarki Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha, Zygmunta Gorgolewskiego ( czyli twórcy gmachu Lwowskiego Teatru Wielkiego).

 Wieczorem udaliśmy się do pięknych wnętrz Teatru Wielkiego Opery i Baletu, gdyż będąc we Lwowie nie można pominąć tak spektakularnej budowli. Nie lubicie teatru? Być może zmienicie swe zdanie, gdy ujrzycie z jaką precyzją został on udekorowany, a klimat tego miejsca zdecydowanie przeniesie Was w inną epokę. Lecz jeśli i to nie przekonuje, można również zdecydować się na obejrzenie baletu. Sama świadomość odwiedzenia tego magicznego miejsca, napawać Was będzie prawdopodobnie dumą, gdyż nie każdy ma tę możliwość by podziwiać balet „Giselle”.

 Spektakl powstał na zamówienie dyrektora Opery Paryskiej Jeana Corralli, a samo Libretto stworzone w ciągu trzech dni. Jules Perrot i Jean Coralli opracowali układ choreograficzny, zaś niesamowita muzyka napisana została zaledwie w tydzień, przez Adolphe’a Adama. Można doszukiwać się wielu nawiązań do dzieł innych kompozytorów jak Giuseppe Verdiego czy Johana Straussa Syna.

 Lwów to miasto z bogata historią i zachwycającą zabudową miejskich kamienic , których mury  widziały wiele na przestrzeni wieków. W wolnym czasie mieliśmy okazję zwiedzić centrum miasta, a także ujrzeć jego panoramę z wieży miejskiego Ratusza. Na sam koniec zakosztowaliśmy przysmaków miejscowej kuchni w Domu Legend i oczywiście tych słynnych ukraińskich Krówek.

                                                                                              Chomań Zuzanna, Micał Mateusz  1h

Oliwa Przemysław, Wyrostek Katarzyna 3h

                                                               Organizatorzy wycieczki:M. Chomań, M. Żabińska-Osowy, G. Kojder, H. Jezierska

                                                                                  

Comments