Ikona dostępności
Przycisk zamknięcia
Wyszukaj
Przycisk zamknięcia

Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO

21.03.2019 r.

Dnia 1 lutego 2019 r. klasy pierwsze IV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie rozpoczęły zintensyfikowaną pracę nad projektem w ramach podnoszenia wiedzy odnośnie bezpiecznego korzystania z Internetu. (Od początku roku dużo w naszej szkole się działo). Na samym początku jego realizacji uczniowie podzielili się na grupy i ustalili z nauczycielami tematy prac oraz formy ich wykonania. Każda grupa mogła samodzielnie zadecydować o sposobie przedstawienia wybranej części projektu. Około 200 uczniów z klas pierwszych podążając za liderami z klas 1a, 1b i 1h zawarło swoje pomysły oraz wiedzę w prezentacjach, quizach, filmie i na plakatach. Było to dla nas ogromne wyzwanie, ale też świetne doświadczenie. Musieliśmy wykazać się dobrą organizacją w grupie, ponieważ na przygotowanie mieliśmy mało czasu, a każdy chciał się pochwalić „swoimi znaleziskami i przemyśleniami”. Ze wszystkim poradziliśmy sobie znakomicie i w Dzień Bezpiecznego Internetu nasze prace były „dopięte na ostatni guzik”, a właściwie plakaty były przypięte „na ostatnią pinezkę”.

„Plakatowcy” zrealizowali kwestie związane z postępowaniem w sieci. Ich prace zostały wywieszone na korytarzach naszej szkoły jako promocja całej akcji „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Zawarte w nich ostrzeżenia, nakazy i zakazy w aspekcie życia online mogły dotrzeć do szerokiej grupy zainteresowanych odbiorców. Na zajęciach z przedsiębiorczości zgłębiliśmy meritum tematu (analizowaliśmy nawet artykułu naukowe), wiec wykorzystując wiedzę z WOK- u mogliśmy się wykazać inwencją twórczą.

Produkcja „filmowców” dotyczyła zagadnienia oszustw w Internecie. Główny bohater filmu został pozbawiony wszystkich środków na koncie bankowym po otrzymaniu fałszywego maila i kliknięciu w niesprawdzony link. Przestrzega to przed podobnym postępowaniem w rzeczywistości, ponieważ takie sytuacje mogą się przytrafić każdemu, kto korzysta lub chce skorzystać z e-bankowości. Chłopcy bardzo zaangażowali się w realizację i montaż, co oczywiście zostało docenione – film został zaprezentowany uczniom klas pierwszych na lekcjach i stał się inspiracją do międzynarodowej dyskusji.

„Quizowcy” podzielili się na dwie grupy. Jedna z nich przygotowała kompendium wiedzy informatycznej i ciekawostki w formie papierowej, które rozdała klasom. Osoby uczestniczące w wydarzeniu mogły pogłębić swoją wiedzę przez zgadywanie i późniejsze sprawdzanie, co oznaczają poszczególne terminy i opisane zagadnienia dotyczące bezpiecznego funkcjonowania w Internecie. W skrócie: nauka poprzez zabawę, czyli bardzo skuteczny sposób na zapamiętywanie.

Natomiast druga grupa „Quizowców" postanowiła zrealizować quiz oraz ankietę przy użyciu strony Kahoot.it. Ta forma nauki również bardzo spodobała się uczniom, którzy chętnie odpowiadali na pytania. Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone czekoladami. Uczestnicy uzupełniający ankiety za pełne zaangażowanie również otrzymali słodkie nagrody.

„Prezenterzy”, czyli grupa zajmująca się prezentacjami multimedialnymi, też bardzo się zaangażowala i pokazała na co ich stać. Wyniki ich prac m. in. na temat spojrzenia młodych ludzi na czyhające na nich zagrożenia w sieci oraz rekomendowane zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, a zwłaszcza z mediów społecznościowych z uwzględnieniem niemiłych konsekwencji i kar wymierzanych przez policję za cyberprzestępstwa zostały szczegółowo omówione w klasach pierwszych, wzbudzając żywą i bardzo konstruktywną debatę (zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli).

Realizując niniejszy projekt chcemy podkreślić, że jego przygotowanie nauczyło nas nie tylko aktywnej pracy w grupie, ale też uświadomiło nam, że powinniśmy być mniej ufni, a bardziej ostrożni. Konsekwencje naszych nieodpowiedzialnych działań – jak podkreśliła na wykładach pani mediator i doradca zawodowy - mogą być fatalne w skutkach nie tylko w krótkiej perspektywie czasowej, ale także w długim okresie czasu. Nikt z nas przecież nie chce niszczyć sobie perspektyw rozwoju osobistego i zawodowego w przyszłości.

Należy pamiętać, iż anonimowość w sieci to bardzo złudne zjawisko.

Julianna Rembisz i Katarzyna Tęczar

klasa 1a

https://drive.google.com/drive/folders/1OffWEr_lTEaFcqfQ-ei6vzu_nqFF_lwU?fbclid=IwAR0sFzpxQMSjM8PENd8juiPNPLCXnAGASoppH5oQTafseZfKFL-L2Bf8GZs

Galeria zdjęć
  • Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO - 0
  • Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO - 1
  • Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO - 2
  • Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO - 3
  • Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO - 4
  • Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO - 5
  • Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO - 6
  • Dzień Bezpiecznego Internetu w IV LO - 7
Biblioteka
Internat
Działalność SU
Pedagog szkolny
Matura 2024
Latina exercenda
Przydatne linki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Zamknij