Ikona dostępności
Przycisk zamknięcia
Wyszukaj
Przycisk zamknięcia

Aktualności

Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską

09.12.2018 r.

Dnia 23 listopada grupa pierwszoklasistów z naszej szkoły wraz z panią prof. Marzeną Hajduk -Stelmachowicz udała się na Politechnikę Rzeszowską, bo przecież każdy z nas intensywnie myśli kim chce zostać w przyszłości i co chce studiować. Mamy w szkole doradztwo zawodowe, więc chcieliśmy skonfrontować wiedzę teoretyczną z praktyką. Pojawiła się  możliwość zobaczenia na żywo, co może nas czekać w przyszłości, jeżeli zdecydujemy się swoje losy połączyć z uczelnia techniczną, jaką jest np. Politechnika Rzeszowska.

Dzięki akcji "Nocne spotkanie z nauką" otrzymaliśmy możliwość zwiedzenia uczelni od środka, a jak wiadomo nie jest ona dostępna dla każdego. Odwiedziliśmy m. in. laboratorium robotyki, Bezpieczeństwa Systemu Transportu oraz Badań i Kontroli Pojazdów, laboratoria chemiczne, lotnicze, logistyczne. Zostaliśmy zaprowadzeni do pomieszczenia sprawdzającego wpływ spalin na środowisko. Zaciekawiła nas informacja, że w tym właśnie laboratorium można zarówno drastycznie obniżyć temperaturę (jak na przysłowiowej Antarktydzie) oraz stworzyć warunki przypominające klimat gorącej Afryki.  Wszystko to, aby badać jakość pojazdów. Wiele dowiedzieliśmy się na temat badań jakie realizują studenci i pracownicy uczelni w zakresie m. in. fotowoltaiki. Duże wrażenie zrobiła na nas prezentacja  o konstruktorach pracujących nad wynalazkami przeszłości. Zafascynowała nas opowieść o sztucznej inteligencji oraz technologii RFID. Zewsząd otaczały nas sprytne roboty, którymi mogliśmy sterować. Olbrzymie wrażenie zrobiły na nas symulatory lotnicze i samochodowe, a także piękne prace studentów architektury. Ponadto na własne oczy mogliśmy zobaczyć jak działają drukarki  3D i, jak ważna jest ich praca np. w kontekście wdrażania przyjaznych pacjentom rozwiązań w medycynie. Zwiedziliśmy także laboratoria fizyczne oraz te związane z badaniem wytrzymałości materiałów. Mieliśmy możliwość zobaczenia wyposażenia pracowni przeróbki plastycznej.  Na Wydziale Zarządzania dowiedzieliśmy się także jak ważny jest ekonomiczny aspekt prowadzonych badań oraz jaką rolę w sukcesie odgrywa przedsiębiorczość.

Pracownicy naukowo-badawczy, inżynierowie i konstruktorzy tłumaczyli nam, na co należy zwracać szczególna uwagę, aby później dobrze radzić sobie na studiach. Podkreślali jak ważne są kompetencje merytoryczne oraz społeczne  w drodze do sukcesu. Wyjaśniali nam także jakiego typu specjalistów kształcą politechniki oraz jaka jest specyfika pracy w tych zawodach.

Serdecznie dziękujemy dziekanowi Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa prof. dr hab. inż. Jarosławowi Sępowi oraz prodziekanowi ds. kształcenia dr inż. Arkadiuszowi Rzucidło oraz studentom z Kół Naukowych Politechniki Rzeszowskiej za serdeczne przyjęcie na uczelni i odkrycie przed nami specyfiki studiowania na Politechnice Rzeszowskiej.

Alicja Leśko

klasa I c

Galeria zdjęć
  • Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską  - 0
  • Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską  - 1
  • Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską  - 2
  • Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską  - 3
  • Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską  - 4
  • Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską  - 5
  • Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską  - 6
  • Relacja z wyjścia pierwszoklasistów na Politechnikę Rzeszowską  - 7
Biblioteka
Internat
Działalność SU
Pedagog szkolny
Matura 2024
Latina exercenda
Przydatne linki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Zamknij