2013.12.18. Środa - zapraszamy na naszą audycję!

opublikowane: 19 gru 2013, 08:44 przez Małgorzata Szczupakowska   [ zaktualizowane 23 sty 2014, 04:28 przez Olga Filipek ]
Dzisiaj już po raz drugi zaprezentowaliśmy naszym kolegom audycję przez szkolny radiowęzeł.

Natalia, Klaudia i Ula przygotowały tekst o wyborach.Dzisiejszą audycję w ramach projektu "Młodzi dla Wolności" chcieliśmy poświęcić przybliżeniu wam daty 4 czerwca.Wtedy odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski. W ich wyniku Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym wyłonieni w wyborach przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.
Komitet Obywatelski postanowił, że wystawi łącznie 161 kandydatów do Sejmu (w okręgach dla kandydatów bezpartyjnych) i 100 do Senatu, listy wyborcze ułożą komitety regionalne. Większość kandydatów KO została na potrzeby wyborów sfotografowana z Lechem Wałęsą. Powstała wielkonakładowa „Gazeta Wyborcza” oraz reaktywowano „Tygodnik Solidarność”. Z kolei strona rządowa zdecydowała się na wystawienie większej liczby kandydatów, w tym wielu mniej rozpoznawalnych, a swoją kampanię nasiliła dopiero w ostatnim tygodniu przedwyborczym. Zgodnie z obwieszczeniem Państwowej Komisji Wyborczej: w wyborach do Sejmu:
wybierano 460 posłów, w tym 425 spośród 1682 kandydatów w okręgach jednomandatowych oraz 35 posłów z krajowej listy wyborczej,
spośród kandydatów z krajowej listy wyborczej jedynie 2 otrzymało więcej niż połowę ważnych głosów w wyborach do Senatu:
wybierano 100 senatorów spośród 555 kandydatów.
W głosowaniu na posłów oddano 62,32% ważnych głosów w stosunku do liczby uprawnionych do głosowania.
Dziękujemy za wysłuchanie audycji.


Comments