2014.02.03. Zajrzyj tu... i tu!

opublikowane: 3 lut 2014, 09:32 przez Małgorzata Szczupakowska   [ zaktualizowane 4 lut 2014, 08:15 przez Olga Filipek ]
Serdecznie zapraszamy Was do zapoznania się z materiałami na stronach internetowych, 
które bardzo nas zaciekawiły i warte są tego, by zapoznał się z nimi każdy uczeń naszej szkoły!
Polecamy!
Informujemy również, że w szkolnej bibliotece zostały udostępnione książki przysłane nam przez organizatorów konkursu
oraz te, które klasa 1g zdobyła w innych konkursach historycznych.
Dlatego zajrzyj tu... i tu!

► www.rok1989.pl – tutaj znajdują się wiadomości o roku 1989 w Polsce i w Europie. Zdjęcia i wykaz lektur dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej.

► Europeana 1989: My stworzyliśmy historię!  – Europejskie cyfrowe archiwum historii wydarzeń z 1989 roku. Znajdą się w nim zdjęcia, nagrania dźwiękowe i filmowe oraz skany dokumentów pochodzące z tamtego okresu upamiętniające wydarzenia z 1989. Bo historia to więcej niż to, co eksponują muzea i przechowują archiwa. Historia to ludzkie przeżycia i wydarzenia, które niekiedy udało się utrwalić. Organizatorzy zachęcają do podzielenia się opowieściami o tamtych czasach, zbiorami zdjęć, filmów lub innych pamiątek związane z wydarzeniami z 1989 r. w Europie Środkowo-Wschodniej – poprzez dodanie ich do kolekcji online.

► 89.tvp.pl Internetowy serwis Telewizji Polskiej. Znajduje się tam bogaty zbiór archiwalnych materiałów wideo dokumentujących wydarzenia roku 1989. Wśród ponad 170 materiałów wideo można znaleźć unikatowe materiały TVP, których część nigdy nie była publikowana np. najciekawsze fragmenty z obrad okrągłego stołu. Na stronie znajdują się również materiały archiwalne z przebiegu kampanii wyborczej, które oddają atmosferę tamtych dni. Serwis zawiera także archiwalne materiały wideo pokazujące zrywy niepodległościowe w Polsce od 1968 roku oraz powstałe w ostatnich latach dokumenty, felietony i reportaże dotyczące wydarzeń z 1989 roku.

Na stronie znajdziecie również kalendarium, gdzie opisane są najważniejsze wydarzenia od marca 1968 roku, poprzez strajki 1970 i 1976 roku do wyborów i wizyty Jana Pawła II w roku 1989. Z kolei w galerii „Pamiętny rok 1989” można odnaleźć unikalne zdjęcia najważniejszych wydarzeń

► RAZEM 89 – Strona obywatelskiej inicjatywy obchodów 25-lecia wolności. Można tu znaleźć materiały dotyczące roku 1989, jak również relacje wideo z licznych spotkań z udziałem Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Tutaj też możecie zgłaszać swoje pomysły i uwagi, strona będzie uzupełniania.

 Co z polską wolnością? 9.06.2013 – Jeden z odcinków Programu publicystycznego Kultura głupcze! W tym odcinku został poruszony problem wolności i zmian po 1989 roku...Jak dziś patrzymy na wybory z dnia 4 czerwca 1989 roku i obrady Okrągłego Stołu? Jak dziś rozumiemy wolność?

► Kultura głupcze! To cotygodniowy cykl programów realizowanych przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Na tematy poruszane w danym odcinku wypowiadają się zaproszeni goście: filmoznawcy, krytycy sztuki, artyści, literaturoznawcy, dziennikarze i specjaliści różnych dziedzin.

► Polskie Radio - audycje, reportaże, artykuły dotyczące wydarzeń roku 1989

Comments