2014.04.30. Podsumowanie projektu.

opublikowane: 1 maj 2014, 09:06 przez Małgorzata Szczupakowska

Praca nad projektem „Młodzi dla wolności” dobiegła końca.

Przez pięć miesięcy wraz z moją klasą aktywnie działaliśmy w wielu obszarach.

Edukacyjna rola projektu była olbrzymia. Możemy śmiało powiedzieć, że dotyczyła nie tylko klasy 1g ale całej szkoły. Poprzez konkursy włączyli się w niego uczniowie całego liceum, wspierała młodzież dyrekcja, i wszyscy nauczyciele poprzez udzielanie wywiadów czy poszukiwanie pamiątek. Szczególnie dziękujemy Pani Oldze Filipek, która jako administrator szkolnej strony pomagała w technicznych aspektach związanych z umieszczaniem postów na stronie. Również Pani Magdalena Pliszka wspierała mnie w redagowaniu postów przygotowywanych przez młodzież. Pomagała nam administracja szkoły, przy pracach wymagających transportu czy organizacji technicznej, sekretariat w poszukiwaniu archiwaliów. Pani księgowa w organizowaniu wsparcia finansowego. Rada Rodziców ufundowała nagrody w konkursie. Zaangażowani byli rodzice, którzy poszukiwali archiwaliów, udzielali wywiadów, drukowali ulotki, piekli ciasta, organizowali darmowy transport czy finansowali zakupy i nagrody. Usłyszałam od rodziców wiele ciepłych słów na temat odkrywania wspólnej historii rodziny, inspiracji do wielu rozmów w domu czy wreszcie o tym, że jest to swojego rodzaju fenomen, że grupa 17 latków może się w coś tak zaangażować. Wszystkim Państwu pragnę serdecznie podziękować za zaangażowanie i wspieranie swoich dzieci.

Projekt  spełnił funkcję nie tylko edukacyjną ale również wychowawczą. Kształtował postawy patriotyczne, zintegrował klasę, aktywował pokłady twórczych pomysłów. Stał się dla naszej szkoły powodem do dumy. Poprzez aktywną współprace z rzeszowskim IPN, Archiwum Państwowym, Solidarnością, Uniwersytetem , Izbą Adwokacką, Solidarnością, Samorządem Województwa młodzież mogła zdobywać wiedzę na temat otaczającego ich świata i twórczo i bez nudy na temat historii współczesnej. Przez cały czas trwanie projektu systematycznie pracowaliśmy. Opublikowaliśmy na stronie 55 postów. Myślę, że nie ma obszaru w którym młodzież by się nie sprawdziła.

 

Jako wychowawca, spędzając z moją klasą kilka godzin w tygodniu wiem, że większość z nich marzy o spotkaniu z Panem Prezydentem Komorowskim. Uważam, że zasłużyli na wygraną za swoją pięciomiesięczną pracę, którą potrafili pogodzić z nauką i udziałem w konkursach. Będzie nam nawet brakować tego bloga jako dokumantacji życia klasy. Myślę, że nie zapomnimy o nim wraz z końcem projektu i zacznie pełnić rolę klasowej kroniki. Mamy nadzieję, że nasz blog i realizacja projektu zostaną docenione. Dziękujemy serdecznie za stworzenie nam możliwości twórczych działań.

 

mgr Małgorzata Szczupakowska

wychowawca kl 1g

nauczyciel historii


Comments