Nie tylko lekcje‎ > ‎Wyjazdy‎ > ‎

Wymiana partnerska młodzieży

2013/2014

Tostedt w Niemczech


W dniach 13-20.06.2014 r. 23 uczniów z naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor – Danutą Stępień oraz nauczycielkami - Anną Zawadą i Martą Brzozowską - Spychałą brało udział w wymianie z niemiecką szkołą Erich - Kästner - Realschule w Tostedt. W zeszłym roku licealiści gościli u siebie w domach uczniów z Niemiec, zaś w tym rok drugoklasiści mieli okazję poznać kulturę, język i obyczaje naszych sąsiadów. 

Uczniowie z Rzeszowa podczas 2 dni spędzonych z niemieckimi rodzinami mogli się dowiedzieć, jak ludzie żyją w Niemczech, poznać ich obyczaje, podszkolić język a także zwiedzać i podziwiać nowo poznane okolice. W trakcie pobytu zwiedzaliśmy Hamburg, gdzie - ku naszemu zdziwieniu - dostaliśmy do wykonania zadania sprawdzające wiedzę o tym mieście. 

Następnego dnia udaliśmy się do Cuxhaven, położonego nad Morzem Północnym. Niestety, a zarazem na szczęście dane nam było ujrzeć odpływ morza, a co za tym idzie dno morskie oraz żyjące tam organizmy. W tym samym dniu w szkole zorganizowane zostało spotkanie upamiętniające 25-lecie współpracy IV LO ze szkołą w Tostedt. Następnie mogliśmy skosztować pyszności przygotowanych przez uczniów. Najlepszą atrakcją dla wszystkich uczniów był wyjazd do Heide Parku, gdzie każdy mógł zmierzyć się z własnym strachem. Uczniowie najchętniej korzystali z rollercoasterów i szybkich kolejek. 

Podczas ostatniego dnia dowiedzieliśmy się, jak wyglądają lekcje w niemieckiej szkole oraz posmakowaliśmy pizzy, jaką ponownie przygotowali dla nas uczniowie. Gdy nadszedł czas wyjazdu, wszyscy byli smutni. Nie obyło się bez długich pożegnań, uścisków, płaczu i wymiany adresów. Wszyscy zgodnie uważamy, że wymiany są bardzo potrzebne, ponieważ dają nam możliwość poznania innych kultur, języka a przede wszystkim są dobrą okazją do zawarcia nowych i trwałych znajomości.

2011/2012

Tostedt w Niemczech

Dzień 15 czerwca 2012 roku na długo zapisze się w historii naszej szkoły. Otóż wtedy właśnie nasza reprezentacja z opiekunami: prof. Martą Brzozowską - Spychałą, Anną Zawadą i panią Dyrektor Danutą Stępień wyruszyła do  zachodnich sąsiadów na polsko-niemiecką wymianę uczniowską do Tostedt.

Wszyscy z wielkim entuzjazmem patrzyli na ten wyjazd, gdyż po pierwsze - znaliśmy naszych kolegów i koleżanki, bo to oni odwiedzili nas pierwsi rok temu, a po drugie - mieliśmy już wystawione oceny na koniec roku, więc do prawdziwych wakacji brakowało tylko odebrania świadectwa. Po kilkunastu godzinach podróży cali i zdrowi dotarliśmy na miejsce, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło przywitani przez niemieckich uczestników wymiany oraz ich rodziny. Po oficjalnym przywitaniu wszyscy udaliśmy się do naszych „nowych” domów, by wieczorem znów spotkać się u jednego z Niemców, aby obejrzeć mecz polskiej reprezentacji w piłkę nożną w ramach rozgrywanego w tym czasie Euro 2012. Mecz niestety przegrany, natomiast nasze nastroje na cały tydzień wycieczki pozostały dalej pozytywne.

Kolejne dni na obcej ziemi polegały na integracji, zwiedzaniu oraz poznawaniu nowej kultury. Główne miasta jakie zwiedziliśmy to Hamburg i Lüneburg. Każdy starał się jak najwięcej zobaczyć i zapamiętać, choć i tak po cichu myślał o ostatnim dniu. Wcale nie dlatego, że chcieliśmy już jechać, ale dlatego, że na ostatni dzień mieliśmy zaplanowany wyjazd do Heideparku czyli wielkiego parku rozrywki. Największe drewniane konstrukcje kolejkowe czy wagoniki rozpędzające się w parę sekund do przysłowiowej „setki” to tylko niektóre z atrakcji, jakie na nas czekały. W Heideparku spędziliśmy cały dzień, po którym nastąpił chyba najgorszy punkt wymiany, czyli… pożegnanie, któremu zawsze towarzyszy mnóstwo emocji. Niektórzy płakali, niektórzy się tylko uśmiechali, natomiast jedno jest pewne – każdemu było żal odjeżdżać. Mimo że spędziliśmy ze sobą tylko tydzień, to kto wie, czy nie wystarczył on do poznania ludzi, z którymi będziemy utrzymywać kontakt jeszcze przez długie lata?

Po długiej i męczącej podróży rozjechaliśmy się do swoich domów, przeżywając jeszcze raz – każdy na swój sposób – to, co działo się przez ostatni tydzień.

Jakub Kołodziej

2009/2010

Liceum z Madrytu: IES PÉREZ GALDÓS

  • 47 uczestników
  • opiekunowie: Elżbieta Nowak, Luis Delgado Conde
  • termin: 20-27 września 2009 r.

2007/2008

Granada w Hiszpanii

Mechelen w Belgii

  • 50 uczestników
  • opiekun: Zofia Pakosz

Tostedt w Niemczech

  • 33 uczestników

Sambor na Ukrainie

  • 22 uczestników

Rok szkolny 2006/2007

Sambor na Ukrainie - wymiana partnerska

  • 8 uczestników