Projekt Erazmus+ PO WER: projekt realizowany przez FRSE ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) pt: „Obywatel Europy czyli wspólne korzenie i skrzydła”
Rodzaj zajęć: kurs języka angielskiego
Miejsce: Anglia - "Anglo Continental” (Bournemouth)
Data pobytu: 29.07– 09.08.2019 r.
Główne cele mojego pobytu na kursie to: podniesienie umiejętności językowych, współpraca w międzynarodowej grupie, poznanie historii oraz kultury Anglii.
W ramach projektu „PO WER” w dniach 29.07 – 09.08.2019r. uczestniczyłem w wyjeździe szkoleniowym do Wielkiej Brytanii (Bournemouth). Kurs odbywał się w Szkole językowej „Anglo Continental” i obejmował 20 godzin tygodniowo intensywnej nauki języka angielskiego w małych grupach (10-13 osób). Bardzo ważnym aspektem pobytu w Anglii było również codzienne funkcjonowanie w anglojęzycznym środowisku, co w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy moich umiejętności językowych. Wybrana przeze mnie opcja zakwaterowania u rodziny goszczącej była również dobrym posunięciem, ponieważ zmuszony do codziennego komunikowania się z domownikami nabierałem pewności siebie i wprawy w rozumieniu a także posługiwaniu się językiem angielskim.
Pierwszy dzień kursu to rejestracja, krótki test ogólnej znajomości języka angielskiego oraz podział na grupy ćwiczeniowe według stopnia znajomości języka. Kolejny punkt tego dnia to krótka wycieczka autokarowa po Bournemouth i okolicach.
Bournemouth położone na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii około 180 km od Londynu, to popularny nadmorski kurort. Miasto przyciąga kilkunastoma kilometrami szerokich, piaszczystych plaż, stosunkowo ciepłym morzem oraz łagodnym klimatem. W roku 2018 plaża w Bournemouth zajęła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, piąte miejsce w Europie i czternaste na świecie w corocznym rankingu portalu TripAdvisor. Ale Bournemouth to nie tylko plaża. Centrum miasta stanowi The Square, czyli nic innego jak miejska zabudowa, atrakcje turystyczne, centra handlowe, puby i restauracje. Jak by nie patrzeć, Bournemouth różni się od innych miast Wielkiej Brytanii. Nie jest tradycyjnym angielskim miastem, jest kurortem, co widać na każdym kroku.
Kolejne dni mojego pobytu w Bournemouth to codzienne zajęcia w szkole, zajęcia dodatkowe a także praktyczne wykorzystywanie języka podczas codziennego porozumiewania się po angielsku z innymi uczestnikami kursu i mieszkańcami w różnych codziennych sytuacjach. Chciałbym nadmienić, że byłem w tym czasie jedynym kursantem z Polski, co jeszcze bardziej zmotywowało mnie do działania i pracy nad poprawą znajomości języka angielskiego.
Dużą atrakcją dla mnie (jako nauczyciela wychowania fizycznego) była możliwość uczestniczenia w towarzyskim meczu piłki nożnej pomiędzy miejscową drużyną A.F.C. BOURNEMOUTH (Premier League) a francuskim Olympique Lyon (Ligue 1). Dzięki temu wydarzeniu mogłem dowiedzieć się jak ważną rolę odgrywa sport (piłka nożna) dla społeczności Bournemouth i w jaki sposób można bezpiecznie w przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze spędzić sobotnie popołudnie.
Zajęcia w szkole, zajęcia dodatkowe, ich forma, innowacyjność, zaangażowanie nauczycieli, przyjacielska atmosfera i pomoc sprawiły, że czułem się bardzo swobodnie a przekazywana mi wiedza trafiała do mnie ze zdwojoną siłą.
Codzienne używanie języka podczas wyjazdu pozwoliło mi przełamać barierę językową.
Poprzez kurs językowy zwiększyłem swoją motywację do dalszego rozwijania umiejętności językowych. Dzięki zdobytej wiedzy mogę śmielej sięgać po materiały pisane w języku angielskim, które są mi przydatne nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym. Dzięki kursowi językowemu moje horyzonty zostały znacznie poszerzone. Swoją wiedzę, zdobyte umiejętności i doświadczenie będę mógł wykorzystać w pracy podczas realizacji przyszłych projektów międzynarodowych, współpracując z innym nauczycielami z różnych krajów.
Pobyt w Bournemouth pozwolił mi również na wymianę doświadczeń z ludźmi z różnych krajów świata (m.in. z Japonii, Tajwanu, Rosji, Omanu, Hiszpanii, Argentyny, Arabii Saudyjskiej) dotyczących różnic kulturowych, funkcjonowania systemów edukacji oraz metod i form nauczania i uczenia się. Nauczyciele, inni studenci (zwłaszcza Ci z odległych krajów) z którymi miałem okazję przebywać i współpracować podczas zajęć, doskonale już wiedzą gdzie leży Rzeszów, że Polska ma dostęp do morza i w zimie można jeździć na nartach
Marcin Sobczak
nauczyciel wychowania fizycznego