Ikona dostępności
Przycisk zamknięcia
Wyszukaj
Przycisk zamknięcia

Aktualności

„A to Polska właśnie.” (sprawozdanie z wycieczki klasy 3c do Trójmiasta i Malborka w ramach Programu MEN „Podróże z klasą”)

18.10.2024 r.

W dniach 30 września - 4 października 2024 r. odbyła się pięciodniowa wycieczka do Trójmiasta i Malborka. 

 Uczestniczyło w niej 41 uczniów z klasy 3c. W wyniku naboru wniosków, dotyczących udzielenia wsparcia finansowego przeznaczonego na organizację wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji Narodowej  pn. „Podróże z klasą”, uzyskaliśmy dotację celową w wysokości 50 000,00 zł na realizację zadania. Biuro Turystyki „Barbara Travel” z Rzeszowa było wykonawcą usługi objętej przedmiotem zamówienia. Opiekę nad grupą młodzieży sprawowali: prof. Ewelina Herma, prof. Aneta Żmudziejewska oraz prof. Robert Chłanda.

 

Dzień pierwszy: Gdańsk

Wyjechaliśmy 30 września 2024 r. o godzinie 4:30 sprzed budynku IV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Dziesięciogodzinna podróż w miłym towarzystwie minęła nam bardzo szybko. Gdy wysiedliśmy z autobusu, wyruszyliśmy zwiedzać Gdańsk, m.in. znakomicie oddającą niepowtarzalny klimat i charakter ulicę Mariacką, bazylikę Mariacką zwaną często „Koroną Gdańska”. Jest to największa w Europie świątynia zbudowana z cegły. Jej potężne mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą. Dodatkowo udaliśmy się do Dworu Artusa. To jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. trakcie Królewskim w Gdańsku. Część traktu stanowi z kolei Długi Targ położony nieopodal historycznego portu nad rzeką Motławą, resztę - ulica Długa. Przy okazji pan Roman, lokalny przewodnik opowiadał nam różne ciekawe historie, które są związane ze Starówką. Następnie przy historycznej fontannie Neptuna zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Byliśmy również w bazylice św. Brygidy – kościele Solidarności w Gdańsku, w najstarszej części miasta. Wieczorny spacer zakończył pierwszy dzień naszej wycieczki i udaliśmy się na nocleg i obiadokolację do hotelu.

 

Dzień drugi: Sopot – Półwysep Helski

Następnego dnia po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy w stronę szczególnej atrakcji – odbyliśmy półtoragodzinny rejs statkiem z Sopotu na Półwysep Helski, który zwany jest "początkiem Polski".  Na Helu odwiedziliśmy fokarium oraz wypoczęliśmy na pięknych plażach od strony zatoki oraz otwartego morza. Zwiedziliśmy również historyczne miejsca - latarnię morską na Helu oraz byliśmy w  Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas pokazów foki prezentowały swoje wdzięki i chętnie wskakiwały na brzeg. Ich karmienie połączone było z tzw. treningiem medycznym, podczas którego instruktorzy sprawdzali stan zdrowia zwierząt  oraz zapoznali uczestników pokazów z historią ich życia oraz  sposobami odżywiania, dietą, trasą wędrówek, najważniejszymi zagrożeniami i przyczynami śmierci oraz problemami ochrony przyrody Bałtyku. Pełni wrażeń udaliśmy się w rejs powrotny Hel- Sopot. Po 4 godzinach, które na długo pozostaną nam w pamięci, udaliśmy się na molo w Sopocie. Tam poznaliśmy wiele faktów dotyczących molo oraz domu Zdrojowego.

 

Dzień trzeci: Gdynia

W środę, 2 października udaliśmy się na skwer Kościuszki w Gdyni, z którego mogliśmy zobaczyć cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto nadmienić, iż miejsce to stanowi ulubioną trasę spacerową mieszkańców Gdyni oraz turystów. Tutaj cumują: Dar Pomorza, Błyskawica, a nieopodal znajduje się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Warto było zwiedzić polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec - Dar Pomorza. Niezapomnianych wrażeń z głębi mórz i oceanów dostarczyło nam Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie  w Gdyni. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Gdańsku, gdzie klasowo świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Udaliśmy się na pyszną pizzę.

 

Dzień czwarty : Gdańsk - Oliwa – Westerplatte- Gdańsk

W czwartek realizację programu wycieczki rozpoczęliśmy od wejścia do parku im. Adama Mickiewicza, który jest jednym z najcenniejszych obiektów Gdańska - Oliwy, nie tylko ze względu na wartości botaniczne, ale również stanowi cenny dokument sztuki ogrodowej z okresu ponad 240 lat. Odkrywanie uroków i tajemnic tej niezwykłej miejscowości, jaką jest Oliwa, było celem naszej wycieczki w czasie. Odkrywając piękno i ciekawostki dawnego opactwa cystersów, cofnęliśmy się do średniowiecza, a następnie podziwiając niezwykłą architekturę i dzieła sztuki, przemieściliśmy się do XIX wieku. Bogactwo parku oraz  niepowtarzalne brzmienie oliwskich organów bardzo nas zachwyciły.

Następnym punktem naszej wędrówki był szlak turystyczny "Westerplatte". Zwiedzanie rozpoczęliśmy w miejscu, gdzie znajduje się przystań pasażerska dla statków białej floty przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, a skończyliśmy na kopcu u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża. Dla wszystkich, którym bliska jest idea kultywowania tradycji i patriotyzmu, Westerplatte nie jest zwykłym polem bitewnym. To symbol odwagi, honoru, odpowiedzialności i bohaterstwa, a także bólu, cierpień i zwątpienia oraz trwania na posterunku. Zrozumieliśmy sens wysiłku przodków, by pamięć o wielkim dziele Westerplatczyków nigdy nie zginęła.

Po południu wróciliśmy z powrotem do Gdańska, by zwiedzić muzeum - Europejskie Centrum Solidarności. Jest to instytucja kultury, upamiętniająca rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Mogliśmy obejrzeć przygotowaną ekspozycję stałą, która w przestrzeni sześciu sal przedstawiała współczesną historię Polski, powstanie ruchu solidarnościowego oraz jego dziedzictwo.

Pełni wrażeń wróciliśmy na obiadokolację i nocleg do hotelu.

 

Dzień piąty : Malbork

W ostatni dzień naszej wycieczki zwiedziliśmy Muzeum Zamkowe w Malborku. Podzieleni na dwie grupy wraz z opiekunami i lokalnym przewodnikiem zobaczyliśmy, jak wyglądał zamek gotycki. Budowla była wznoszona w kilku etapach, od 1280 r. do połowy XV wieku, przez zakon krzyżacki, którego pełna nazwa brzmi: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zamek ten jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno – rezydencyjnej w Europie. Poznaliśmy jego historię opowiedzianą przez panią przewodnik i obejrzeliśmy, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny i z kaplicą grobową św. Anny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym oraz Zamek Niski (Przedzamcze) z kaplicą św. Wawrzyńca i szeregiem zabudowań gospodarczych. Ponadto mieliśmy możliwość podziwiania panoramy Malborka i okolic z wieży widokowej, znajdującej się na terenie zamku i dowiedzieliśmy się, że w 1997 r. budowlę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyprawa do malborskiej warowni okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę, a nawet spotkać ducha rycerza! 

Z Malborka udaliśmy się w drogę powrotną do Rzeszowa. Wróciliśmy o godzinie 23.00. Wiedza, którą zdobyliśmy podczas pięciodniowej wycieczki, niewątpliwie nie raz nam się przyda… Wyprawa bardzo nam się podobała, ponieważ spędziliśmy czas w gronie kolegów i koleżanek z klasy, a przy okazji dowiedzieliśmy się wiele o Trójmieście i Malborku. Mamy nadzieję, że kiedyś wybierzemy się jeszcze w tak wspaniałą podróż.

Bardzo dziękujemy organizatorowi wycieczki i opiekunom, dzięki którym młodzież  mogła przeżyć tak wspaniałą przygodę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Galeria zdjęć
  • „A to Polska właśnie.” (sprawozdanie z wycieczki klasy 3c do Trójmiasta i Malborka w ramach Programu MEN „Podróże z klasą”) - 0
1,5% dla Kopernika
Biblioteka
Działalność SU
Pedagog szkolny
Matura 2025
Latina exercenda
Przydatne linki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Zamknij