Ikona dostępności
Przycisk zamknięcia
Wyszukaj
Przycisk zamknięcia

Aktualności

Warsztaty z teorii gier - relacja

06.05.2021 r.

Dnia 6 maja 2021 roku uczniowie klas pierwszych i drugich interesujący się matematyką wzięli udział w warsztatach online z teorii gier: „O grach, w których zachowania jednostek kształtują byt społeczności” organizowanych przez Uniwersytet Warszawski.

Wykład pod tytułem "O dylemacie więźnia i wypasaniu krów” poprowadzony został przez prof. dr hab. Jerzego Tyszkiewicza.

Zgoda buduje a niezgoda rujnuje... zupełnie dosłownie. Na zajęciach uczestnicy wzięli udział w kilku grach, dzięki którym zobaczyli jak próba wyśrubowania indywidualnego zysku prowadzi do strat całej społeczności i każdego z osobna.

Poznali pojęcia jak równowaga Nasha czy Optimum Pareto i zobaczyli tworzenie prostego matematycznego modelu zjawisk społecznych.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali trochę intrygującego podsumowania , że wprowadzenie podatku może paradoksalnie wzbogacić podatników.

 

Dylemat więźnia

Dylemat więźnia jest najbardziej znanym przykładem gry o sumie niezerowej. Historyjka jest następująca. Dwóch znanych policji przestępców złapano w kradzionym aucie. Podejrzewa się ich o popełnienie dużo poważniejszego przestępstwa (zbrodni), na co jednak nie ma żadnych dowodów. Przestępcy są przesłuchiwani w osobnych celach bez możliwości komunikowania się ze sobą. Przesłuchujący ich komisarz wpada na pewien pomysł - proponuje im nagrodę za wsypanie wspólnika i dostarczenie dowodów na jego udział w zbrodni. Możliwe są trzy sytuacje:

  • oboje milczą - wówczas oboje otrzymują niewielki wyrok za kradzież auta
  • jeden się przyznaje i wsypuje wspólnika - zdrajca wychodzi na wolność, jego kompan (tzw. frajer) otrzymuje wyrok za kradzież i za popełnienie zbrodni
  • oboje się przyznają i wsypują wspólnika - oboje otrzymują karę za kradzież i popełnienie zbrodni, nieco złagodzoną ze względu na współpracę z wymiarem sprawiedliwości
Galeria zdjęć
  • Warsztaty z teorii gier  - relacja - 0
  • Warsztaty z teorii gier  - relacja - 1
  • Warsztaty z teorii gier  - relacja - 2
  • Warsztaty z teorii gier  - relacja - 3
Biblioteka
Internat
Działalność SU
Pedagog szkolny
Matura 2024
Latina exercenda
Przydatne linki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Zamknij