Nie tylko lekcje‎ > ‎Wyjazdy‎ > ‎

Strasburg - Euroscola

Euroscola 2013/2014

W dniach od 3 do 8 marca 2014 roku klasa 2j była na wycieczce, której głównym celem był udział młodzieży w obradach Euroscoli w Parlamencie Europejskim. 2j i dwoje przedstawicieli klasy 3j pod opieką prof. Zofii Pakosz, prof. Pauliny Dubiel-Zielińskiej i prof. Magdaleny Pliszki oprócz Strasbourga odwiedzili Pragę, Norymbergę i Heidelberg.

Ale od początku... Euroscola to konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Nagrodą w konkursie była wizyta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu, gdzie odbyło się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej UE. Obrady Euroscoli odbywały się w języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych grup, które pojechały na spotkanie Euroscoli do Parlamentu Europejskiego do Strasburga (Francja). Plan całej wycieczki był dziełem wychowawczyni klasy 2j, pani prof. Zofii Pakosz. Pani profesor była również przewodniczką we wszystkich odwiedzonych przez nas miastach.

Pierwszym przystankiem na naszej drodze była Praga. Zwiedziliśmy Hradczany i Stare Miasto. Niezapomniany był wieczorny spacer po Moście Karola. Następnie udaliśmy się do Norymbergi. Kolejnego dnia byliśmy już w Strasbourgu. Młodzież znakomicie przygotowana językowo (prof. Zofia Pakosz) godnie reprezentowała IV LO i Polskę. Młodzi ludzie zostali podzieleni na grupy tematyczne, w których dyskutowali o poważnych problemach europejskich. Na koniec wręczono im pamiątkowe dyplomy. Następny dzień to zwiedzanie Strasbourga. Odwiedziliśmy Katedrę Notre-Dame, Petite France (Małą Francję), Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wiele innych ciekawych miejsc. 
 A już następnego dnia żegnaliśmy się z francuską wiosną... by powitać ją w Heidelbergu - uniwersyteckim miasteczku otoczonym pięknymi ruinami.

Dyplomy dla uczestników Euroscoli

Piękniejsza część 2j na Hradczanach.

Wieczorny spacer po Pradze.

  Odpoczynek podczas zwiedzania Strasbourga.

Euroscola 2009/2010

  • 25 uczestników
  • opiekunowie: Zofia Pakosz, Leszek Posiewała, Luis Delgado Conde
  • termin: 20-25 kwietnia 2010 r.
  • udział w programie Euroscola w Europarlamencie w Strasburgu
  • zwiedzanie Pragi, Heidelbergu, Strasburga i Baden Baden